2 października 2023

Case Study

Sztuka przebudowy zabytkowej powierzchni. Reesco Retail odpowiedzialne za realizację projektu Maison Sisley

Powrót

Eklektyczna kamienica „Krakowiacy i Górale” to jeden z najpiękniejszych budynków w warszawskim Śródmieściu, którego początki sięgają początków XX wieku. To właśnie tutaj powstało luksusowe SPA marki Sisley Paris – jedyne w tej części Europy i 14. na całym świecie. Kompleksową realizację prac fit out lokalu przy Mokotowskiej 57 powierzono spółce Reesco Retail, należącej do Grupy Reesco. Specjalistyczna wiedza w zakresie realizacji przebudów obiektów komercyjnych, a także bogate doświadczenie projektowe pozwoliły spełnić wysokie oczekiwania klienta i właściciela kamienicy.

 

Rosną wymagania rynkowe
Współpraca z Reesco Retail okazała się kluczowym elementem w osiągnięciu naszych celów, mimo licznych wyzwań towarzyszących realizacji projektu. Zabytkowa kamienica, będąca pod nadzorem konserwatora zabytków, stawiała przed nami niezwykle trudne zadania. Była to praca, która wymagała nie tylko fachowej wiedzy i umiejętności, lecz także głębokiego poszanowania dla historycznej wartości budynkumówi Jolanta Szamocka, Dyrektor Generalny Sisley Polska.

 

Podróż w czasie
Opisując realizację Maison Sisley, warto wrócić do początków ubiegłego stulecia. Budynek został zaprojektowany i wybudowany w latach 1900-1904 dla hrabiego Rodryga Mroczkowskiego, od imienia którego wywodzi się oficjalna nazwa kamienicy. W trakcie wojny zniszczeniu uległy jedynie jej oficyny, dlatego mieszkańcy stolicy mogą dziś podziwiać jej unikatowy charakter. Historia tego miejsca przemówiła także do rodziny d’Ornano, właścicieli marki Sisley, którzy właśnie tutaj postanowili otworzyć kolejną ekskluzywną przestrzeń. Nowy salon francuskiej marki o łącznej powierzchni 350 m kw. łączy w sobie przestrzeń butiku poświęconą produktom do pielęgnacji urody marek Sisley oraz Hair Rituel by Sisley, oraz ustytuowane na pierwszym piętrze przestrzeń galerii i luksusowe spa. Wchodząc do Maison Sisley wkraczamy w wyjątkową przestrzeń, w której produkty i najwyższa jakość usług łączą się z zamiłowaniem rodziny d’Ornano do historii sztuki.

 

Spotkanie historii z nowoczesnością
Adaptacja wnętrza w zabytkowej kamienicy to wyzwanie, które wymaga harmonijnego połączenia nowoczesnych potrzeb i standardów z historycznym dziedzictwem budynku.

Niewątpliwie jednym z sukcesów, a jednocześnie trudnym zadaniem, okazało się przeniesienie zabytkowego pieca kaflowego. To nie tylko element architektoniczny, lecz także świadectwo historyczne, które miało ogromne znaczenie w zachowaniu unikalnego charakteru tego wnętrza. Patrząc w szerszej perspektywie na prace wykonane wewnątrz Maison Sisley, możemy mówić o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w kontekście wzmacniania wysiłków na rzecz ochrony i zabezpieczenia światowego dziedzictwa kulturowegokomentuje Lucyna Śliż, Członkini Zarządu Reesco Retail.

Ważnym aspektem tego projektu było również zachowanie autentyczności architektonicznej czy przestrzeganie rygorystycznych przepisów konserwatorskich.

Dzięki dokładności i pełnemu zaangażowaniu, udało nam się stworzyć harmonijną integrację części wspólnej budynku i przynależnej do niej powierzchni salonu. Między innymi wykonaliśmy dodatkowy przystanek windy, a także zamontowaliśmy ukryte w ścianie drzwi wychodzące na klatkę schodowąmówi Julia Wojewoda, Młodszy Koordynator Projektów w Grupie Reesco.

 

Międzynarodowa kooperacja
W Maison Sisley nic nie jest przypadkowe. Każdy element wystroju wnętrz czy dzieło sztuki zostały wyselekcjonowane przez samą hrabinę Isabelle d’Ornano, a wiele materiałów oraz elementów ozdobnych sprowadzono na specjalne zamówienie z całej Europy. Przy realizacji tego projektu kluczowa okazała się zdolność naszego zespołu do dynamicznej reakcji na zmiany. Wszystkie modyfikacje na etapie wykonawstwa musiały być przez nas starannie omówione i skoordynowane za porozumieniem obu biur projektowych, w Polsce i w Hiszpanii, a także zespołu decyzyjnego z siedziby głównej Sisley w Paryżupodkreśla Lucyna Śliż, Członkini Zarządu Reesco Retail.

W rezultacie udało się osiągnąć eklektyczną, a jednocześnie zrównoważoną estetycznie przestrzeń, która oddaje ducha czasu, a zarazem spełnia współczesne standardy. Efektowne połączenie starych i nowych elementów jest widoczne w każdym detalu, co czyni Maison Sisley miejscem wyjątkowym.

Kontakt do Biura Prasowego

Jesteś dziennikarzem i masz do nas pytanie? Skontaktuj się z naszym biurem prasowym