8 grudnia 2023

Case Study

Reesco odpowiedzialne za generalną rewitalizację w jednym z największych kompleksów biurowych na warszawskim Mokotowie

Powrót

Dobiegły końca najważniejsze prace modernizacyjne kompleksu biurowego Diuna (dawniej Marynarska Business Park), za które – na zlecenie Syrena Real Estate i PineBridge Benson Elliot – była odpowiedzialna spółka Reesco, należąca do Grupy Reesco. Zgodnie ze strategią klienta zakładającą nadawanie nowego życia starszym budynkom, lobby czterech biurowców oraz dzieciniec przeszły generalną rewitalizację ze szczególną dbałością o aspekty zrównoważonego rozwoju. Teren zewnętrzny zyskał zupełnie nowe oblicze, gdzie 6 tys. m kw. betonowego parkingu zmieniło się w ogólnodostępny park z liczną roślinnością. Szereg prac budowlanych objął łącznie przestrzeń o powierzchni niemal 10 tys. m kw.

 

Zmiana w duchu ESG

 

Remont generalny części kompleksu biurowego na warszawskim Służewcu został przeprowadzony na trzech różnych płaszczyznach – od modernizacji wewnętrznych części wspólnych po kapitalną przebudowę zewnętrznego otoczenia. Głównym założeniem klienta było działanie zgodne ze standardami ESG, mające na celu nie tylko zwiększenie ergonomiczności i przyjazności przestrzeni, lecz także ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne.

– Cieszy nas, że przy okazji realizacji tego projektu udało nam się odzyskać część materiałów z demontażu. Choć skala recycklingu różni się w zależności od projektu, w Reesco zawsze dążymy do maksymalizacji ich wykorzystania tam, gdzie jest to możliwe. Jest to stały element naszej praktyki w kierunku ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, co jednocześnie świadczy o naszej zdolności do kreatywnego i odpowiedzialnego podejścia do pracy – mówi Bartosz Rychlak, Director, Project & Construction Management z Grupy Reesco.

 

Grupa Reesco była odpowiedzialna za wiele różnorodnych elementów, takich jak modernizacja wszystkich lobby wejściowych, wybudowanie nowej szatni dla rowerzystów z pełną infrastrukturą, przebudowa patio oraz terenów zewnętrznych, które przeszły największą metamorfozę. Foyer budynków zyskało elegancki wygląd i funkcjonalny charakter, a jego charakterystycznym designerskim elementem stały się imponujące artystyczne rzeźby. „Betonowa pustynia” została przekształcona w malowniczy park o powierzchni 6 tys. m kw, z urokliwymi wzniesieniami, które porasta rodzima roślinność: 50 drzew i 96 gatunków krzewów. Na patio został zamontowany specjalny zamgławiacz o średnicy 11 m, wyposażony w 200 dysz, który tworząc wodną mgiełkę, będzie przynosił gościom ulgę w upalne dni. Dodatkowo na długości 48 metrów w obiegu zamkniętym płynie się strumyk wykonany w kaskadowej formie. Klimat patio dopełniło designerskie oświetlenie w formie ringów. Najemcy zyskali nowe miejsca do odpoczynku i relaksu.

 

Przykładem jest otwarty dla wszystkich pawilon, częściowo zbudowany z elementów pochodzących z recyklingu. Posłuży nie tylko jako miejsce spotkań, lecz także spełni funkcję edukacyjną związaną z ekologią i odpowiednim gospodarowaniem wodą. Został wyposażony w system retencji deszczówki oraz tablice edukacyjne angażujące najemców i lokalną społeczność w działania na rzecz ochrony wodnych ekosystemów – dodaje Bartosz Rychlak.

 

Jakość potwierdzona certyfikatami

 

Modernizacja kompleksu Diuna to imponujące przedsięwzięcie, które oprócz przebudowy części wspólnych biurowców i terenu zewnętrznego, objęło również wprowadzenie zmian w systemach budynkowych we wszystkich czterech obiektach, co zaowocowało tym, że jeszcze w trakcie modernizacji otrzymał on 2 certyfikaty potwierdzające wysoki standard budynków: WELL Health-Safety Rating, opracowany przez International WELL Building Institute oraz WiredScore. W obu procesach certyfikacji rolę wsparcia pełniła firma doradcza JW+A.

W dzisiejszych czasach certyfikacja budynków jest działaniem niezbędnym, ponieważ obiekt w procesie certyfikacji podlega obiektywnej i profesjonalnej ocenie zewnętrznego podmiotu, a co za tym idzie jego użytkownicy mają gwarancję, że jest eksploatowany w sposób zrównoważony i oferuje najwyższe standardy z myślą o najemcach. Diuna spełniła wszystkie kryteria wymagających certyfikacji WELL Health – Safety Rating oraz WiredScore, gdzie nasz kompleks oceniony został na poziomie Silver. Po zakończonej modernizacji będziemy ubiegać się o wznowienie certyfikat BREEAM In-Use w nowym systemie v6. Przez cały czas współpracujemy także z Fundacją Integracja, by jak najlepiej dostosować inwestycję do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje Stanisław Wardyński, Dyrektor w Syrena Real Estate.

 

Projekt nowej odsłony inwestycji to dzieło pracowni architektonicznej MJZ. Za projekt przestrzeni wspólnych czterech lobby kompleksu, nowej szatni dla rowerzystów oraz nową identyfikację wizualną odpowiada Łoskiewicz Studio.

Kontakt do Biura Prasowego

Jesteś dziennikarzem i masz do nas pytanie? Skontaktuj się z naszym biurem prasowym