W II kwartale bieżącego roku Grupa Reesco, jako generalny wykonawca, przeprowadziła szereg prac remontowo-budowlanych w warszawskiej siedzibie grupy spółek Danone. Spółki Nutrcia Polska, Żywiec Zdrój oraz Danone obecnie zajmują łączną powierzchnię ponad 7000 m.kw przy ul Bobrowieckiej. Za aranżację było odpowiedzialne studio projektowe Trzop Architekci, natomiast rolę doradcy technicznego oraz nadzorcy inwestorskiego przyjęła firma b4PM. Za główny cel realizacji postawiono powiększenie biura o dodatkowe 2000 m.kw. z zachowaniem najwyższych standardów wykonania.
W trosce o dobrostan pracowników i środowiska
Aranżacja nowego biura dla światowego lidera na rynku żywności została wykonana tak, aby uzyskać „dobry klimat” – nie tylko w rozumieniu funkcjonalnej powierzchni sprzyjającej kreatywności, lecz także pod kątem troski o dobrostan pracowników. Jednym z głównych założeń projektowych była przebudowa istniejącej powierzchni, w taki sposób, by zwiększała wydajność i komfort pracy jej użytkowników. W nowej aranżacji powstał nowoczesny open space oraz dodatkowe salki konferencyjne. W każdej z sal została położona indywidualnie zaprojektowana tapeta, odzwierciedlająca silne przywiązanie do natury i ekologii. Montaż podwójnie szklonych ścianek działowych o wysokich parametrach zapewnił większy dostęp do światła dziennego. Poprawi to nie tylko ergonomię pracy, lecz także pozwali na redukcję kosztów związanych ze sztucznym oświetleniem. Dodatkowo biuro zyskało dużą ilość naturalnej roślinności. Równie ważnym elementem całego projektu była akustyka. Wykonawcy z Grupy Reesco dostarczyli i zamontowali najwyższej klasy jakości baffle wyciszające oraz skonstruowali specjalnie zaprojektowany podwieszany sufit, składający się z połączenia ekologicznych płyt typu GK oraz modułów akustycznych z wełny drzewnej Heradesign. Tego typu rozwiązania redukują wszelkie rozpraszające dźwięki w tle.
–Coraz bardziej rośnie świadomość wpływu człowieka na naszą planetę i chęć minimalizowania jego negatywnego wkładu, np. poprzez tworzenie powierzchni przyjaznych środowisku. Grupa spółek Danone to pionier w zakresie wdrażania praktyk zrównoważonego rozwoju, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę uczestniczyć w projektach służących poprawie nie tylko komfortu pracy obecnych pracowników, lecz także minimalizacji wpływu na środowisko – komentuje Krystian Moś, Director, Project & Construction Management z Grupy Reesco.
Nieszablonowe rozwiązania
Projekt warszawskiego biura grupy spółek Danone zawiera wiele nietuzinkowych rozwiązań i charakteryzuje się innowacyjnym podejściem w tworzeniu powierzchni dla biznesu.
– W nowej aranżacji oprócz przestrzeni biurowych nie zabrakło przestrzeni nietypowych, takich jak strefa dom czy sklep przeznaczony na interakcje z klientami i badania rynku – mówi Paweł Koliński, Architekt z biura Trzop Architekci.
Tę część projektu wykonano w odmiennym stylu, ale z zachowaniem spójnej estetyki całości. Położono inny rodzaj wykładziny oraz wykorzystano cegiełkę dekoracyjną. Wszystkie elementy wykończeniowe zostały dostarczone na specjalne zamówienie klienta i wykonane wyłącznie z materiałów ekologicznych.
– To niestandardowe zlecenie, które wymagało od nas bardzo elastycznego podejścia. Ponadto, tego typu strefy z mocnym naciskiem na client services wymagają niezwykle starannego podejścia do wykonania i odpowiedzialności. To punkt styku klienta z produktem oraz wartościami marki, który stanowi niejako jej wizytówkę. Ze względu na unikalność i bardzo wysokie standardy wykonania, nierzadko elementy, które wykorzystaliśmy w całym biurze Danone, posiadały bardzo długi czas oczekiwania na dostawę. Jednak dzięki połączeniu kompetencji zarządczych w zakresie wykonawstwa i szerokiej wiedzy techniczno-inżynieryjnej, daliśmy inwestorom komfort współpracy z doświadczonymi ekspertami oraz gwarancję perfekcyjnie wykonanej usługi w wyznaczonym terminie – dodaje Krystian Moś.
Duży wkład w terminowe ukończenie projektu wniosła także spółka b4PM, która od początku projektu wspierała Danone we właściwym przeprowadzeniu wszelkich czynności związanych z zaplanowaniem i wykonaniem projektu.
– Naszym zadaniem było wprowadzić zasady zarządzania budżetem oraz komunikacji pomiędzy inwestorem, biurem architektonicznym i generalnym wykonawcą. W trakcie prac wykonawczych inspektorzy b4PM weryfikowali jakość prac i ich zgodność z zatwierdzoną dokumentacją projektową. Zaszczytem dla nas było wystąpić w tej roli po raz drugi, w 2017 roku tę samą funkcję sprawowaliśmy przy budowie V piętra – podsumowuje Karol Konarski, Partner i Project Manager w b4PM.